Why Create a Wish List?
- Save products for future purchase
- Organize by vehicle or job type
- Share Wish Lists with your friends
The 2018+ Honda Accord 2. 0T is like a grown-up version of its sporty CTR cousin. Equipped with a similar 2. 0T, this big sedan knows how to get you where you need to go both quickly and comfortably. It soaks up the road rather than attacking it. While this Accord might be grown up, there are some things it can't grow out of.
Blow-by is an issue that affects just about every internal combustion engine, including the 2018+ Honda Accord 2. 0T. This murky fuel and oil mixture makes its way back through the intake system, coating the top end internals and lending itself to carbon buildup, ultimately robbing your Accord of both performance and efficiency.
Never fear, Mishimoto is here to reduce the risk of carbon buildup in the K20C4 with our direct-fit baffled oil catch can kit for the 2. 0T Accord. This kit mounts one of our patent pending 3 oz. catch cans in line with the engine's PCV system and separates oil and fuel vapors from the crankcase pressure, leaving it behind in the bottom of our two-port can. To simplify the installation, our kit includes two pre-molded hoses, specifically designed for the Accord's engine bay, along with a robust mounting bracket available in black or Rallye Red. As with all Mishimoto products, the 2018+ Honda Accord 2. 0T Baffled Oil Catch Can Kit includes the Mishimoto Lifetime Warranty.
Features:
|
California Residents: Prop 65 WARNING |
| Year range | Make | Model | Sub Model | Engine Type | Liter | Body | Fuel | Aspiration | Drivetrain |
| 2018-2021 | Honda | Accord | EX-L | L4 | 2.0L | Sedan | GAS | Turbocharged | FWD |
| 2018-2022 | Honda | Accord | Sport | L4 | 2.0L | Sedan | GAS | Turbocharged | FWD |
| 2018-2022 | Honda | Accord | Touring | L4 | 2.0L | Sedan | GAS | Turbocharged | FWD |
| Color: | Red |
| Material: | 6061 Aluminum |
| Off-Road: | No |
| Baffled: | TRUE |
| Capacity: | 3 fl oz. |
| Drain Plug Thread Size: | 3/8" NPT |
| Inlet: | 3/8" |
| Installation Torque Specs: | 22 in-lbs (2.5N*M) recommended for all worm-gear clamps. These clamps have an operating range of 18-27 in-lbs 2-3N*M. Do not exceed the maximum torque rating of 27 in-lbs (3N*M). |
| Outlet: | 3/8" |
| Overall Diameter: | 2.5" |
| Overall Height: | 3.8" |
| Rows: | 2 |