Why Create a Wish List?
- Save products for future purchase
- Organize by vehicle or job type
- Share Wish Lists with your friends
The Toyota Celica is ideal for engine upgrades and modifications that can provide substantial horsepower and torque increases. By replacing your current Celica radiator with a Mishimoto performance aluminum radiator, you will undoubtedly notice a cooler running engine. The Mishimoto Toyota Celica aluminum radiators are designed and engineered to maximize cooling efficiency and protect your car from the overheating. Installation is effortless with a direct OEM fit - no cutting or modification is required. Like all our aluminum radiators, this product comes with the unparalleled Mishimoto Lifetime Warranty.
Features:
|
California Residents: Prop 65 WARNING |
| Year range | Make | Model | Sub Model | Engine Type | Liter | Body | Fuel | Aspiration | Drivetrain |
| 1994-1996 | Toyota | Celica | GT | L4 | 2.2L | Coupe | GAS | Naturally Aspirated | FWD |
| 1994-1999 | Toyota | Celica | GT | L4 | 2.2L | Hatchback | GAS | Naturally Aspirated | FWD |
| 1995-1999 | Toyota | Celica | GT | L4 | 2.2L | Convertible | GAS | Naturally Aspirated | FWD |
| 1998-1998 | Toyota | Celica | GT | L4 | 2.2L | Coupe | GAS | Naturally Aspirated | FWD |
| Material: | Aluminum |
| Off-Road: | No |
| Coolant Capacity: | 2 |
| Core Height: | 13.78" |
| Core Length: | 24.71" |
| Core Thickness: | 2.05" |
| DPI: | 1575 |
| Drain Plug Length: | 0.47" |
| Drain Plug Thread Size: | (M12) x 1.5 |
| Dual Pass: | FALSE |
| Fill Neck: | 1.22" |
| Inlet: | 1.26" |
| Outlet: | 1.26" |
| Overall Height: | 25.97" |
| Overall Height (in): | 25.97 |
| Overall Length: | 19.35" |
| Overall Length (in): | 19.35 |
| Overall Width: | 2.55" |
| Overall Width (in): | 2.55 |
| Rows: | 2 |
| Tank Wall Thickness: | 0.08" |