Why Create a Wish List?
- Save products for future purchase
- Organize by vehicle or job type
- Share Wish Lists with your friends
A Mishimoto performance aluminum radiator is the ideal upgrade to the stock Toyota Supra radiator. Designed and engineered to maximize cooling efficiency, boost engine functions, and most importantly protect your car from overheating. It will undoubtedly extend the lifetime and performance of your Supra engine whether you drive your vehicle daily or take it for track runs. The Mishimoto aluminum Toyota Supra radiator features a lightweight dual core, 100% brazed aluminum, and polished end tanks, enhancing the overall performance of your engine. Every Mishimoto aluminum radiator is a direct OEM fit, making installation effortless with no cutting or modification required. Check out the Mishimoto lightweight aluminum Supra fan shroud for even more cooling efficiency. This aluminum radiator comes with a high pressure 1. 3 bar Mishimoto radiator cap, and, like all Mishimoto radiators, this aluminum radiator comes with our signature lifetime warranty.
Features:
|
California Residents: Prop 65 WARNING |
| Year range | Make | Model | Sub Model | Engine Type | Liter | Fuel | Aspiration | Drivetrain |
| 1993-1998 | Toyota | Supra | Base | L6 | 3.0L | GAS | Naturally Aspirated | RWD |
| 1993-1998 | Toyota | Supra | Twin Turbo | L6 | 3.0L | GAS | Turbocharged | RWD |
| Material: | Aluminum |
| Off-Road: | No |
| Coolant Capacity: | 2.66 |
| Core Height: | 29.05" |
| Core Length: | 15.75" |
| Core Thickness: | 1.97" |
| DPI: | 1855 |
| Drain Plug Length: | 0.047" |
| Drain Plug Thread Size: | (M12) x 1.5 |
| Dual Pass: | FALSE |
| Fill Neck: | 1.25" |
| Inlet: | 1.4" |
| Outlet: | 1.4" |
| Overall Height: | 29.7" |
| Overall Height (in): | 29.7 |
| Overall Length: | 20.8" |
| Overall Length (in): | 20.8 |
| Overall Width: | 2.47" |
| Overall Width (in): | 2.47 |
| Rows: | 2 |
| Tank Wall Thickness: | 0.08" |