Why Create a Wish List?
- Save products for future purchase
- Organize by vehicle or job type
- Share Wish Lists with your friends
The Mishimoto performance aluminum radiator for the WRX and STI is designed and engineered to maximize cooling efficiency by up to 30%, boost engine functions, and most importantly protect your car from overheating. It is the ideal upgrade to the stock Subaru radiator whether you drive your vehicle daily or take it for track runs. The Mishimoto WRX radiator features a lightweight dual core, 100% brazed aluminum, and polished end tanks, enhancing the overall performance of your engine. Every Mishimoto aluminum radiator is a direct fit, making installation effortless with no cutting or modification required. This radiator comes with a Mishimoto 1. 3 Bar High-Pressure Radiator Cap and, like all our aluminum radiators, comes with the Mishimoto Lifetime Warranty.
Features:
|
California Residents: Prop 65 WARNING |
| Year range | Make | Model | Sub Model | Engine Type | Liter | Fuel | Aspiration | Drivetrain |
| 2009-2009 | Subaru | Forester | XT | H4 | 2.5L | GAS | Turbocharged | AWD |
| 2009-2010 | Subaru | Forester | XT Limited | H4 | 2.5L | GAS | Turbocharged | AWD |
| 2010-2013 | Subaru | Forester | XT Premium | H4 | 2.5L | GAS | Turbocharged | AWD |
| 2011-2013 | Subaru | Forester | XT Touring | H4 | 2.5L | GAS | Turbocharged | AWD |
| Year range | Make | Model | Sub Model | Engine Type | Liter | Body | Fuel | Aspiration | Drivetrain |
| 2008-2014 | Subaru | Impreza | WRX STI | H4 | 2.5L | Hatchback | GAS | Turbocharged | AWD |
| 2008-2014 | Subaru | Impreza | WRX | H4 | 2.5L | Sedan | GAS | Turbocharged | AWD |
| 2008-2014 | Subaru | Impreza | WRX | H4 | 2.5L | Hatchback | GAS | Turbocharged | AWD |
| 2009-2014 | Subaru | Impreza | WRX Premium | H4 | 2.5L | Sedan | GAS | Turbocharged | AWD |
| 2009-2014 | Subaru | Impreza | WRX Premium | H4 | 2.5L | Hatchback | GAS | Turbocharged | AWD |
| 2010-2010 | Subaru | Impreza | WRX STI Special Edition | H4 | 2.5L | Hatchback | GAS | Turbocharged | AWD |
| 2010-2014 | Subaru | Impreza | WRX Limited | H4 | 2.5L | Sedan | GAS | Turbocharged | AWD |
| 2010-2014 | Subaru | Impreza | WRX Limited | H4 | 2.5L | Hatchback | GAS | Turbocharged | AWD |
| 2011-2014 | Subaru | Impreza | WRX STI Limited | H4 | 2.5L | Sedan | GAS | Turbocharged | AWD |
| 2011-2014 | Subaru | Impreza | WRX STI | H4 | 2.5L | Sedan | GAS | Turbocharged | AWD |
| Year range | Make | Model | Sub Model | Engine Type | Liter | Body | Fuel | Aspiration | Drivetrain |
| 2005-2005 | Subaru | Legacy | GT Limited | H4 | 2.5L | Sedan | GAS | Turbocharged | AWD |
| 2005-2005 | Subaru | Legacy | GT Limited | H4 | 2.5L | Wagon | GAS | Turbocharged | AWD |
| 2005-2006 | Subaru | Legacy | GT | H4 | 2.5L | Sedan | GAS | Turbocharged | AWD |
| 2005-2006 | Subaru | Legacy | GT | H4 | 2.5L | Wagon | GAS | Turbocharged | AWD |
| 2006-2009 | Subaru | Legacy | GT spec.B | H4 | 2.5L | Sedan | GAS | Turbocharged | AWD |
| 2007-2007 | Subaru | Legacy | GT Limited | H4 | 2.5L | Wagon | GAS | Turbocharged | AWD |
| 2007-2009 | Subaru | Legacy | GT Limited | H4 | 2.5L | Sedan | GAS | Turbocharged | AWD |
| Year range | Make | Model | Sub Model | Engine Type | Liter | Body | Fuel | Aspiration | Drivetrain |
| 2005-2006 | Subaru | Outback | XT | H4 | 2.5L | Wagon | GAS | Turbocharged | AWD |
| 2005-2009 | Subaru | Outback | XT Limited | H4 | 2.5L | Wagon | GAS | Turbocharged | AWD |
| Year range | Make | Model | Sub Model | Engine Type | Liter | Fuel | Aspiration | Drivetrain |
| 2015-2015 | Subaru | WRX STI | Launch Edition | H4 | 2.5L | GAS | Turbocharged | AWD |
| 2015-2015 | Subaru | WRX STI | Sport-Tech | AWD | ||||
| 2015-2019 | Subaru | WRX STI | Base | H4 | 2.5L | GAS | Turbocharged | AWD |
| 2015-2019 | Subaru | WRX STI | Limited | H4 | 2.5L | GAS | Turbocharged | AWD |
| 2016-2016 | Subaru | WRX STI | Series.HyperBlue | H4 | 2.5L | GAS | Turbocharged | AWD |
| 2018-2018 | Subaru | WRX STI | Type RA | H4 | 2.5L | GAS | Turbocharged | AWD |
| 2019-2019 | Subaru | WRX STI | S209 | H4 | 2.5L | GAS | Turbocharged | AWD |
| Material: | Aluminum |
| Off-Road: | No |
| Coolant Capacity: | 2.21 |
| Core Height: | 13.39" |
| Core Length: | 27.08" |
| Core Thickness: | 1.65" |
| DPI: | 13091/13093 |
| Drain Plug Length: | 0.47" |
| Drain Plug Thread Size: | (M12) x 1.5 |
| Dual Pass: | FALSE |
| Fill Neck: | 1.25" |
| Inlet: | 1.54" |
| Outlet: | 1.54" |
| Overall Height: | 21.8" |
| Overall Height (in): | 28 |
| Overall Length: | 28" |
| Overall Length (in): | 21.8 |
| Overall Width: | 2.15" |
| Overall Width (in): | 2.15 |
| Rows: | 3 |
| Tank Wall Thickness: | 0.08" |