Why Create a Wish List?
- Save products for future purchase
- Organize by vehicle or job type
- Share Wish Lists with your friends
Upgrade your stock S2000 radiator with a Mishimoto performance aluminum radiator to maximize cooling efficiency, boost engine functions and protect your car from overheating. Whether you use your Honda as a daily driver or take it to the track, a Mishimoto aluminum radiator will lower engine temperatures while enhancing the overall performance and lifetime of your vehicles engine. The Mishimoto Honda S2000 100% brazed aluminum X-line radiator features a lightweight triple core and polished end tanks. Every Mishimoto performance aluminum radiator is a direct OEM fit, making installation effortless with no cutting or modification required. This Mishimoto radiator comes with a High Pressure 1. 3 Bar Radiator Cap and, as with every aluminum radiator, includes the Mishimoto Lifetime Warranty. Also be sure to check out our S2000 silicone hose kit, for even greater cooling efficiency.
Features:
|
California Residents: Prop 65 WARNING |
| Year range | Make | Model | Sub Model | Engine Type | Liter | Fuel | Aspiration | Drivetrain |
| 2008-2009 | Honda | S2000 | CR | L4 | 2.2L | GAS | Naturally Aspirated | RWD |
| Material: | Aluminum |
| Off-Road: | No |
| Core Height: | 14.76" |
| Core Length: | 25.67" |
| Core Thickness: | 2.05" |
| DPI: | 2344 |
| Drain Plug Length: | 0.047" |
| Drain Plug Thread Size: | M10 x 1.25 |
| Dual Pass: | FALSE |
| Fill Neck: | 1.25" |
| Inlet: | 1.25" |
| Outlet: | 1.25" |
| Overall Height: | 26.8" |
| Overall Height (in): | 26.8 |
| Overall Length: | 20.1" |
| Overall Length (in): | 20.1 |
| Overall Width: | 3.35" |
| Overall Width (in): | 3.35 |
| Rows: | 3 |
| Tank Wall Thickness: | 0.08" |