Why Create a Wish List?
- Save products for future purchase
- Organize by vehicle or job type
- Share Wish Lists with your friends
The Mishimoto performance aluminum radiator for the Acura NSX is the ideal upgrade to the stock NSX radiator. Designed and specifically engineered to maximize cooling efficiency by up to 30%, boost engine functions and protect your car from overheating. Whether you use your Acura for daily driving or take it to the track, many people overlook the importance of installing an upgraded radiator in their engine. A stock radiator can not handle the heat that comes along with having a great deal of horsepower. The Mishimoto Acura NSX radiator features a lightweight dual core, 100% brazed aluminum, and polished end tanks. Every Mishimoto Performance Radiator is a direct OEM fit, making installation effortless, no cutting or modification is required. As with all our NSX parts, this aluminum radiator includes the Mishimoto Lifetime Warranty, ensuring superior product quality and craftsmanship.
Features:
|
California Residents: Prop 65 WARNING |
| Year range | Make | Model | Sub Model | Engine Type | Liter | Transmission | Fuel | Aspiration | Drivetrain |
| 1991-2001 | Acura | NSX | Base | V6 | 3.0L | Manual | GAS | Naturally Aspirated | RWD |
| 1995-2003 | Acura | NSX | T | V6 | 3.0L | Manual | GAS | Naturally Aspirated | RWD |
| 1997-2001 | Acura | NSX | Base | V6 | 3.2L | Manual | GAS | Naturally Aspirated | RWD |
| 1997-2003 | Acura | NSX | T | V6 | 3.2L | Manual | GAS | Naturally Aspirated | RWD |
| 1999-1999 | Acura | NSX | Alex Zanardi Edition | V6 | 3.2L | Manual | GAS | Naturally Aspirated | RWD |
| 2004-2005 | Acura | NSX | Base | V6 | 3.2L | Manual | GAS | Naturally Aspirated | RWD |
| 2004-2005 | Acura | NSX | Base | V6 | 3.0L | Manual | GAS | Naturally Aspirated | RWD |
| Material: | Aluminum |
| Off-Road: | No |
| Coolant Capacity: | 4.78 |
| Core Height: | 26.77" |
| Core Length: | 13.38" |
| Core Thickness: | 1.65" |
| DPI: | 2032 |
| Drain Plug Length: | 0.47" |
| Drain Plug Thread Size: | (M12) x 1.5 |
| Dual Pass: | FALSE |
| Inlet: | 1.5" |
| Outlet: | 1.5" |
| Overall Height: | 28" |
| Overall Height (in): | 28 |
| Overall Length: | 17.5" |
| Overall Length (in): | 17.5 |
| Overall Width: | 2.15" |
| Overall Width (in): | 2.15 |
| Rows: | 3 |
| Tank Wall Thickness: | 0.08" |