Why Create a Wish List?
- Save products for future purchase
- Organize by vehicle or job type
- Share Wish Lists with your friends
The Mishimoto performance aluminum radiator for the Toyota MR2 is the ideal upgrade to the stock Toyota radiator. Designed and specifically engineered to maximize cooling efficiency by up to 30%, boost engine functions and protect your car from overheating. Whether you use your Toyota MR2 for daily driving or take it to the track, many people overlook the importance of installing an upgraded radiator in their engine. A stock radiator can not handle the heat that comes along with having a great deal of horsepower. The Mishimoto Toyota MR2 radiator features a lightweight dual core, 100% brazed aluminum, and polished end tanks. Every Mishimoto Performance Radiator is a direct OEM fit, making installation effortless, no cutting or modification is required. And, like all Mishimoto radiators, this aluminum radiator comes with our signature lifetime warranty.
Features:
|
California Residents: Prop 65 WARNING |
| Year range | Make | Model | Sub Model | Engine Type | Liter | Transmission | Fuel | Aspiration | Drivetrain |
| 1991-1995 | Toyota | MR2 | Base | L4 | 2.2L | Manual | GAS | Naturally Aspirated | RWD |
| Material: | Aluminum |
| Off-Road: | No |
| Coolant Capacity: | 4.06 |
| Core Height: | 12.13" |
| Core Length: | 26.38" |
| Core Thickness: | 1.65" |
| DPI: | 2093 |
| Drain Plug Length: | 0.047" |
| Drain Plug Thread Size: | (M12) x 1.5 |
| Dual Pass: | FALSE |
| Inlet: | 1.25" |
| Outlet: | 1.25" |
| Overall Height: | 29.8" |
| Overall Height (in): | 29.8 |
| Overall Length: | 14.75" |
| Overall Length (in): | 14.75 |
| Overall Width: | 2.15" |
| Overall Width (in): | 2.15 |
| Rows: | 2 |
| Tank Wall Thickness: | 0.08" |