Why Create a Wish List?
- Save products for future purchase
- Organize by vehicle or job type
- Share Wish Lists with your friends
If you're looking to upgrade your Toyota FJ40 parts, look no further! The Mishimoto 1958-1984 Toyota Land Cruiser FJ40 radiator is an ideal upgrade for the brittle stock radiator, and provides your Cruiser with enhanced reliability and improved cooling efficiency. The Mishimoto FJ40 radiator is manufactured using durable aircraft-quality aluminum end tanks, precision TIG-welded to an efficient brazed aluminum core. The inlet and outlets provide precise leak-free connections. This Land Cruiser radiator also includes a Magnetic Drain Plug, which effectively removes metal fragments circulating in the cooling system. As with every Mishimoto aluminum radiator, this FJ40 radiator includes the Mishimoto Lifetime Warranty, ensuring superior product quality and craftsmanship.
Features:
|
California Residents: Prop 65 WARNING |
| Year range | Make | Model | Sub Model | Engine Type | Liter | Fuel | Aspiration | Drivetrain |
| 1980-1980 | Toyota | Land Cruiser | Base | L6 | 4.2L | GAS | Naturally Aspirated | 4WD |
| 1980-1983 | Toyota | Land Cruiser | Base | L6 | 4.2L | GAS | Naturally Aspirated | 4WD |
| 1980-1984 | Toyota | Land Cruiser | Base | L6 | 4.2L | GAS | Naturally Aspirated | 4WD |
| Material: | Aluminum |
| Off-Road: | No |
| Coolant Capacity: | 4.99 |
| Core Height: | 17.1" |
| Core Length: | 19.4" |
| Core Thickness: | 2" |
| DPI: | 180 |
| Drain Plug Thread Size: | (M12) x 1.5 |
| Dual Pass: | FALSE |
| Inlet: | 1.5" |
| Outlet: | 1.5" |
| Overall Height: | 20" |
| Overall Height (in): | 20 |
| Overall Length: | 22.75" |
| Overall Length (in): | 22.75 |
| Overall Width: | 5.1" |
| Overall Width (in): | 5.1 |
| Rows: | 3 |
| Tank Wall Thickness: | 0.08" |