Why Create a Wish List?
- Save products for future purchase
- Organize by vehicle or job type
- Share Wish Lists with your friends
Mishimoto is proud to release a brand new radiator for EK chassis Civics with K-Series engine swaps. Our half size radiator is designed specifically for your swapped vehicle with high performance driving in mind. This radiator is a direct drop in unit that does not require any trimming, drilling or mount alterations. The Mishimoto radiator will simplify a cooling solution for your K-swap and includes ports for the fan switch and coolant temperature sensor. This radiator, paired with our K-Series Swap Silicone Radiator Hose Kit, is the perfect cooling solution for your boosted or N/A K-Swap. This aluminum radiator, like all Mishimoto radiators, comes with a 1. 3 bar high-pressure radiator cap and is backed by our unparalleled Mishimoto Lifetime Warranty.
Features:
|
California Residents: Prop 65 WARNING |
| Year range | Make | Model | Sub Model | Engine Type | Liter | Body | Fuel | Aspiration | Drivetrain | Notes |
| 1996-2000 | Honda | Civic | CX | L4 | 1.6L | Hatchback | GAS | Naturally Aspirated | FWD | w/ K-Series Engine Swap |
| 1996-2000 | Honda | Civic | DX | L4 | 1.6L | Coupe | GAS | Naturally Aspirated | FWD | w/ K-Series Engine Swap |
| 1996-2000 | Honda | Civic | DX | L4 | 1.6L | Hatchback | GAS | Naturally Aspirated | FWD | w/ K-Series Engine Swap |
| 1996-2000 | Honda | Civic | DX | L4 | 1.6L | Sedan | GAS | Naturally Aspirated | FWD | w/ K-Series Engine Swap |
| 1996-2000 | Honda | Civic | EX | L4 | 1.6L | Coupe | GAS | Naturally Aspirated | FWD | w/ K-Series Engine Swap |
| 1996-2000 | Honda | Civic | EX | L4 | 1.6L | Sedan | GAS | Naturally Aspirated | FWD | w/ K-Series Engine Swap |
| 1996-2000 | Honda | Civic | HX | L4 | 1.6L | Coupe | GAS | Naturally Aspirated | FWD | w/ K-Series Engine Swap |
| 1996-2000 | Honda | Civic | LX | L4 | 1.6L | Sedan | GAS | Naturally Aspirated | FWD | w/ K-Series Engine Swap |
| 1998-2000 | Honda | Civic | GX | L4 | 1.6L | Sedan | CNG | Naturally Aspirated | FWD | w/ K-Series Engine Swap |
| 1999-1999 | Honda | Civic | Value Package | L4 | 1.6L | Sedan | GAS | Naturally Aspirated | FWD | w/ K-Series Engine Swap |
| 1999-2000 | Honda | Civic | Si | L4 | 1.6L | Coupe | GAS | Naturally Aspirated | FWD | w/ K-Series Engine Swap |
| Material: | Aluminum |
| Off-Road: | No |
| Core Height: | 12.82" |
| Core Length: | 14.96" |
| Core Thickness: | 1.57" |
| Drain Plug Thread Size: | (M12) x 1.5 |
| Dual Pass: | FALSE |
| Inlet: | 1.25" |
| Lower Tank Thread Size: | M18 x 1.5 |
| Outlet: | 1.25" |
| Overall Height: | 15.12" |
| Overall Height (in): | 15.12 |
| Overall Length: | 17.99" |
| Overall Length (in): | 17.99 |
| Overall Width: | 4.02" |
| Overall Width (in): | 4.02 |
| Rows: | 2 |
| Tank Wall Thickness: | 0.08" |
| Upper Tank Thread Size: | 1/8" NPT |