Why Create a Wish List?
- Save products for future purchase
- Organize by vehicle or job type
- Share Wish Lists with your friends
A top of the line Mishimoto performance aluminum radiator will keep your engine running at its finest and enhance the lifetime of your vehicle. Exclusively designed for the IS300, no cutting or modification is required. A Mishimoto radiator is the ideal upgrade to the stock Lexus radiator because it's designed and engineered to produce maximum cooling efficiency by providing a 30% increase in cooling. The Mishimoto Lexus IS300 radiator features a lightweight dual core, 100% brazed aluminum, and polished end tanks. This Mishimoto radiator comes with a High Pressure 1. 3 Bar Radiator Cap and, as with every aluminum radiator, includes the Mishimoto Lifetime Warranty.
Features:
|
California Residents: Prop 65 WARNING |
| Year range | Make | Model | Sub Model | Engine Type | Liter | Body | Fuel | Aspiration | Drivetrain |
| 2002-2005 | Lexus | IS300 | Sportcross | L6 | 3.0L | Wagon | GAS | Naturally Aspirated | RWD |
| Material: | Aluminum |
| Off-Road: | No |
| Coolant Capacity: | 2.24 |
| Core Height: | 27.87" |
| Core Length: | 14.76" |
| Core Thickness: | 1.42" |
| DPI: | 2356 |
| Drain Plug Length: | 0.047" |
| Drain Plug Thread Size: | (M16) .06 |
| Dual Pass: | FALSE |
| Fill Neck: | 0.12" |
| Inlet: | 1.4" |
| Outlet: | 1.4" |
| Overall Height: | 29.1" |
| Overall Height (in): | 29.1 |
| Overall Length: | 19.9" |
| Overall Length (in): | 19.9 |
| Overall Width: | 1.92" |
| Overall Width (in): | 1.92 |
| Rows: | 3 |
| Tank Wall Thickness: | 0.08" |