Why Create a Wish List?
- Save products for future purchase
- Organize by vehicle or job type
- Share Wish Lists with your friends
Whether you take your Integra to the track or use it as a daily driver, an upgraded cooling system is essential in maintaining a well balanced efficient running engine.
The Mishimoto performance aluminum radiator is the ideal upgrade to your stock Integra radiator, especially for those looking to enhance the overall performance and lifetime of their engine. With a direct OEM fit installation is effortless, no cutting or modification is required. All Mishimoto Integra radiators are designed and engineered to maximize cooling efficiency and most importantly protect your Integra from overheating. All Mishimoto aluminum radiators come with a high pressure 1. 3 bar Mishimoto radiator cap and a great warranty. A perfect match for the Mishimoto 1990-1993 Acura Integra hose kit.
Features:
|
California Residents: Prop 65 WARNING |
| Year range | Make | Model | Sub Model | Engine Type | Liter | Body | Fuel | Aspiration | Drivetrain |
| 1992-1993 | Acura | Integra | GS-R | L4 | 1.7L | Hatchback | GAS | Naturally Aspirated | FWD |
| Material: | Aluminum |
| Off-Road: | No |
| Coolant Capacity: | 1.76 |
| Core Height: | 12.75" |
| Core Length: | 26.29" |
| Core Thickness: | 1" |
| DPI: | 292 |
| Drain Plug Length: | 0.47" |
| Drain Plug Thread Size: | (M12) x 1.5 |
| Dual Pass: | FALSE |
| Fill Neck: | 1.22" |
| Inlet: | 1.25" |
| Outlet: | 1.25" |
| Overall Height: | 26.29" |
| Overall Height (in): | 26.29 |
| Overall Length: | 17.32" |
| Overall Length (in): | 17.32 |
| Overall Width: | 1.96" |
| Overall Width (in): | 1.96 |
| Rows: | 3 |
| Tank Wall Thickness: | 0.07" |