Why Create a Wish List?
- Save products for future purchase
- Organize by vehicle or job type
- Share Wish Lists with your friends
Give your CTR the cooling power it desperately needs with the Mishimoto 2017+ Honda Civic Type R Performance Aluminum Radiator. Honda's top-rung Civic took the hot-hatchback world by storm, but there's still one thing that's holding it back - heat. The K20C1 is quite the powerhouse in the Civic, but the stock cooling system just can't keep up.
Mishimoto is here with a more durable and efficient cooling solution for your FK8. For starters, we ditched the skinny core and plastic end tanks for a full aluminum, TIG-welded construction, sure to stand up to abuse on the street, track or drag strip. Our design also features a 1. 57" thick core, increasing core volume by 48% and external fin surface area by 102% for maximum heat dissipation properties. Our core also incorporates strutted tubes for maximum durability. The 2017+ Honda Civic Type R Performance Aluminum Radiator is available in a polished finish, and includes our magnetic drain plug to collect any metallic debris in your cooling system, This radiator is covered under the Mishimoto Lifetime Warranty for a worry-free installation.
Features:
|
California Residents: Prop 65 WARNING |
| Year range | Make | Model | Sub Model | Engine Type | Liter | Body | Fuel | Aspiration | Drivetrain |
| 2017-2021 | Honda | Civic | Type R | L4 | 2.0L | Hatchback | GAS | Turbocharged | FWD |
| 2021-2021 | Honda | Civic | Type R Limited Edition | L4 | 2.0L | Hatchback | GAS | Turbocharged | FWD |
| Material: | Aluminum |
| Off-Road: | No |
| Core Height: | 14.8" |
| Core Length: | 26.7" |
| Core Thickness: | 1.57" |
| Drain Plug Thread Size: | (M12) x 1.5 |
| Dual Pass: | FALSE |
| Overall Height: | 18.1" |
| Overall Length: | 27.9" |
| Overall Width: | 4" |
| Rows: | 1 |