Why Create a Wish List?
- Save products for future purchase
- Organize by vehicle or job type
- Share Wish Lists with your friends
A Mishimoto performance aluminum radiator is the ideal upgrade to the stock Civic radiator. For a cooler more efficient running engine, all Mishimoto radiators are designed and engineered to maximize cooling, boost engine functions, and most importantly prevent your car from overheating. Made with 100% brazed aluminum and polished end tanks, this lightweight two row core radiator will enhance the overall performance and lifetime of your engine. This aluminum radiator, like all Mishimoto radiators, is backed by our unparalleled Mishimoto Lifetime Warranty. Check out the 2006-2011 Civic Si hose kit, for even greater cooling efficiency.
Features:
|
California Residents: Prop 65 WARNING |
| Year range | Make | Model | Sub Model | Engine Type | Liter | Body | Fuel | Aspiration | Drivetrain |
| 2006-2011 | Honda | Civic | Si | L4 | 2.0L | Coupe | GAS | Naturally Aspirated | FWD |
| 2007-2011 | Honda | Civic | Si | L4 | 2.0L | Sedan | GAS | Naturally Aspirated | FWD |
| 2008-2008 | Honda | Civic | MUGEN Si | L4 | 2.0L | Sedan | GAS | Naturally Aspirated | FWD |
| Material: | Aluminum |
| Off-Road: | No |
| Coolant Capacity: | 2.03 |
| Core Height: | 26.32" |
| Core Length: | 14.72" |
| Core Thickness: | 1.57" |
| DPI: | 2927 |
| Drain Plug Length: | 0.047" |
| Drain Plug Thread Size: | (M12) x 1.5 |
| Dual Pass: | FALSE |
| Inlet: | 1.25" |
| Outlet: | 1.25" |
| Overall Height: | 26.8" |
| Overall Height (in): | 26.8 |
| Overall Length: | 18.2" |
| Overall Length (in): | 18.2 |
| Overall Width: | 2.07" |
| Overall Width (in): | 2.07 |
| Rows: | 3 |
| Tank Wall Thickness: | 0.08" |