Why Create a Wish List?
- Save products for future purchase
- Organize by vehicle or job type
- Share Wish Lists with your friends
A Mishimoto performance aluminum radiator is the ideal upgrade to the stock Civic radiator. For a cooler more efficient running engine, all Mishimoto radiators are designed and engineered to maximize cooling, boost engine functions, and most importantly prevent your car from overheating. Made with 100% brazed aluminum and polished end tanks, this lightweight dual core radiator will enhance the overall performance and lifetime of your engine. This aluminum radiator, like all Mishimoto radiators, comes with a 1. 3 bar high-pressure radiator cap and is backed by our unparalleled Mishimoto Lifetime Warranty.
*Fits USDM EP3 Civic SI (2002-2005)
*Fits UKDM EP3 Civic Type R (2002-2005)
Features:
|
California Residents: Prop 65 WARNING |
| Year range | Make | Model | Sub Model | Engine Type | Liter | Body | Fuel | Aspiration | Drivetrain |
| 2002-2005 | Honda | Civic | Si | L4 | 1.7L | Coupe | GAS | Naturally Aspirated | FWD |
| 2002-2005 | Honda | Civic | Si | L4 | 1.7L | Sedan | GAS | Naturally Aspirated | FWD |
| 2002-2005 | Honda | Civic | Si | L4 | 2.0L | Hatchback | GAS | Naturally Aspirated | FWD |
| Material: | Aluminum |
| Off-Road: | No |
| Coolant Capacity: | 1.58 |
| Core Height: | 26.23" |
| Core Length: | 13.78" |
| Core Thickness: | 1.42" |
| DPI: | 2574 |
| Drain Plug Length: | 0.047" |
| Drain Plug Thread Size: | (M12) x 1.5 |
| Dual Pass: | FALSE |
| Fill Neck: | 1.22" |
| Fill Neck Thickness: | 0.12" |
| Inlet: | 1.26" |
| Outlet: | 1.26" |
| Overall Height: | 17.95" |
| Overall Height (in): | 17.95 |
| Overall Length: | 26.93" |
| Overall Length (in): | 26.93 |
| Overall Width: | 1.92" |
| Overall Width (in): | 1.92 |
| Rows: | 3 |
| Tank Wall Thickness: | 0.08" |