Why Create a Wish List?
- Save products for future purchase
- Organize by vehicle or job type
- Share Wish Lists with your friends
The Toyota Celica is ideal for engine upgrades and modifications that can provide substantial horse-power and torque increases. With upgraded parts, your engine will be producing a great deal more heat. The more power, the more heat, which ultimately means you need top quality cooling products. Many people overlook the importance of installing a high performance radiator in their engine. By replacing your current Celica radiator with a Mishimoto performance aluminum radiator, you will undoubtedly notice a cooler more efficient running engine. All Mishimoto Toyota Celica aluminum radiators are designed and engineered to maximize cooling efficiency by up tp 30%, protect your car from the overheating, and boost engine function. Featuring a lightweight dual core, 100% brazed aluminum, and polished tank ends, installing a Mishimoto radiator is effortless. With a direct OEM fit, no cutting or modification is required. Like all our aluminum radiators, this product comes with the unparalleled Mishimoto Lifetime Warranty.
Features:
|
California Residents: Prop 65 WARNING |
| Year range | Make | Model | Sub Model | Engine Type | Liter | Body | Fuel | Aspiration | Drivetrain |
| 2000-2005 | Toyota | Celica | GT | L4 | 1.8L | Hatchback | GAS | Naturally Aspirated | FWD |
| 2000-2005 | Toyota | Celica | GTS | L4 | 1.8L | Hatchback | GAS | Naturally Aspirated | FWD |
| Material: | Aluminum |
| Off-Road: | No |
| Coolant Capacity: | 1.76 |
| Core Height: | 25.51" |
| Core Length: | 12.52" |
| Core Thickness: | 1.97" |
| DPI: | 2335 |
| Drain Plug Length: | 0.047" |
| Drain Plug Thread Size: | (M12) x 1.5 |
| Dual Pass: | FALSE |
| Inlet: | 1.4" |
| Outlet: | 1.4" |
| Overall Height: | 30.8" |
| Overall Height (in): | 30.8 |
| Overall Length: | 14.3" |
| Overall Length (in): | 14.3 |
| Overall Width: | 2.47" |
| Overall Width (in): | 2.47 |
| Rows: | 2 |
| Tank Wall Thickness: | 0.08" |