Why Create a Wish List?
- Save products for future purchase
- Organize by vehicle or job type
- Share Wish Lists with your friends
Sleek and stylish, this universal front-mount intercooler will provide the perfect cooling capacity needed for smaller turbo applications. All Mishimoto intercoolers are constructed of 6061 aluminum and are TIG welded to perfection.
Note: For your taste, only one side of the intercooler has the Mishimoto logo.
Looking for just an intercooler core? View all of our air-to-air race intercooler cores!
Features:
|
California Residents: Prop 65 WARNING |
| Color: | Silver |
| Off-Road: | No |
| CFM: | 1250 |
| Coating: | Powder Coated |
| Construction: | Tube-and-Fin |
| Core Height: | 11.75" |
| Core Length: | 23.5" |
| Core Size: | 23.5" x 11.75" x 3" |
| Core Width: | 3" |
| Fin Pitch: | 15 Fins/Inch |
| Inlet: | 3" |
| Max Rec. PSI: | 32 psi |
| Outlet: | 3" |
| Overall Height: | 11.75" |
| Overall Length: | 31" |
| Overall Width: | 3" |
| Tank Wall Thickness: | 5 mm |
| Thread Size: | M8 x 1.25 |