Why Create a Wish List?
- Save products for future purchase
- Organize by vehicle or job type
- Share Wish Lists with your friends
2015-2020 Dodge Challenger Hellcat/Scat Pack 3" Race Connection-Back Exhaust .
Manufactured In The USA. Kooks Uses T304 Aircraft Quality Stainless Steel. Kooks Products are Backed by a Limited Lifetime Warranty To the Original Purchaser. Kooks Products Are Dyno And Race Tested and Designed For Maximum Power.
|
California Residents: Prop 65 WARNING |
| Year range | Make | Model | Sub Model | Engine Type | Liter | Drivetrain |
| 2015-2015 | Dodge | Challenger | Scat Pack | V8 | 6.4L | RWD |
| 2015-2018 | Dodge | Challenger | SRT 392 | V8 | 6.4L | RWD |
| 2015-2020 | Dodge | Challenger | SRT Hellcat | V8 | 6.2L | RWD |
| 2016-2016 | Dodge | Challenger | 392 Hemi Scat Pack Shaker | V8 | 6.4L | RWD |
| 2016-2020 | Dodge | Challenger | R/T Scat Pack | V8 | 6.4L | RWD |
| 2017-2018 | Dodge | Challenger | R/T 392 | V8 | 6.4L | RWD |
| 2017-2018 | Dodge | Challenger | T/A 392 | V8 | 6.4L | RWD |
| 2018-2018 | Dodge | Challenger | SRT Demon | V8 | 6.2L | RWD |
| 2018-2020 | Dodge | Challenger | SRT Hellcat Widebody | V8 | 6.2L | RWD |
| 2019-2020 | Dodge | Challenger | SRT Hellcat Redeye | V8 | 6.2L | RWD |
| 2019-2020 | Dodge | Challenger | SRT Hellcat Redeye Widebody | V8 | 6.2L | RWD |
| 2019-2020 | Dodge | Challenger | R/T Scat Pack Widebody | V8 | 6.4L | RWD |
| Additional Parts Required: | Yes |
| Color1: | Stainless Steel |
| Material: | 304 Stainless Steel |
| Outlet Diameter1: | 4" |
| Clamps Included1: | Yes |
| Finish1: | Stainless Steel |
| Grade Type: | Performance |
| Inlet Inside Diameter1: | 3" |
| Outlet Outside Diameter1: | 4" |
| Pipe Material: | Stainless Steel |
| Pipe Shape: | X Pipe |
| Shape: | X Pipe |
| Exhaust Type: | Dual |
| Exit Location: | Split Rear |
| Exit Style: | Straight |
| Inlet Quantity: | Two |
| Intermediate Pipe Diameter (in): | 3" |
| Muffler Body Shape1: | Round |
| Muffler Configuration: | Single Inlet/Single Outlet |
| Muffler Finish: | Polished |
| Muffler Flanged Inlet: | No |
| Muffler Flanged Outlet: | No |
| Muffler Included: | Yes |
| Muffler Material: | Stainless Steel |
| Muffler Quantity: | Four |
| Quantity: | Sold as a set. |
| System Finish: | Natural |
| System Material: | 304 Stainless Steel |
| System Style1: | Cat-Back |
| Tail Pipe Quantity: | 2 |
| Tailpipe Diameter (in): | 3" |
| Tip Diameter: | 4" |
| Tip Included: | Yes |
| Angled Cut Tip: | Yes |
| Exhaust Tip Diameter: | 4" |
| Exit Position1: | Quad Split Rear |
| Hangers Included: | Yes |
| Muffler Body Material: | Stainless Steel |
| Tip Cut: | Slant |
| Tip Edge Style: | Beveled edge, double-wall |
| Tip Finish: | Polished |
| Tip Material: | Stainless Steel |
| Tip Quantity: | Four |
| Tip Shape: | Round |
| Cutting Required: | No |