Why Create a Wish List?
- Save products for future purchase
- Organize by vehicle or job type
- Share Wish Lists with your friends
We have a great lineup of K&N 77 Series Intake Kits for any type of import or domestic pickup truck or SUV. K&N’s 77 Series features an aluminum intake tube with a wide variety of finishes including black, polished metal, dark chrome, or gunmetal silver. More than just adding great looks under the hood, K&N 77 Series Intake Kits are engineered to boost horsepower, torque, and pedal responsiveness without sacrificing filtration. The kit also comes with a K&N Filtercharger cotton gauze air filter that you can wash and reuse endlessly for sustainable performance.
Features:
|
California Residents: Prop 65 WARNING |
| Year range | Make | Model | Engine Type | Liter | Fuel | Fuel Delivery |
| 2002-2012 | Dodge | Ram 1500 | V8 | 4.7L | Gas | F/I |
| Air Filter Color: | Red |
| Air Filter Height: | 8 in (203 mm) |
| Air Filter Large End Diameter: | 6 in (152 mm) |
| Air Filter Material: | Cotton Gauze |
| Air Filter Outlet Shape: | Round |
| CARB EO Number: | D-269-38 |
| Clamp Material: | Stainless Steel |
| Clamp Style: | Regular |
| Clamps Included: | 4 |
| Couplers Included: | 2 |
| Estimated HorsePower Gain: | 6.8 HP @ 4743 RPM |
| Horse Power Increase: | 7 HP |
| Intake Pipe Color / Finish: | Polished |
| Intake Pipe Material: | Aluminum |
| Product Box Height: | 12.50 in (318 mm) |
| Product Box Length: | 22.25 in (565 mm) |
| Product Box Width: | 14.25 in (362 mm) |
| Product Weight: | 14.10 lb (6.41 kg) |
| Replacement Filter: | RC-5106 |
| RPM: | 4743 |
| Weight: | 14.1 lb (6.4 kg) |