Why Create a Wish List?
- Save products for future purchase
- Organize by vehicle or job type
- Share Wish Lists with your friends
The K&N 71 Series Intake Kits are engineered and design for the world’s best pickup trucks and SUVs. Also called Blackhawk Induction air intake systems courtesy of all-black components, the kit includes a black powder-coated aluminum intake tube, a layered DRYFLOW synthetic air filter, and a steel heat shield, K&N 71 Series Intake Kits are guaranteed to increase the horsepower and torque output of your import or domestic truck/SUV.
Features:
|
California Residents: Prop 65 WARNING |
| Year range | Make | Model | Engine Type | Liter | Fuel |
| 2007-2009 | Dodge | Ram 2500 | L6 | 6.7L | Diesel |
| 2007-2009 | Dodge | Ram 3500 | L6 | 6.7L | Diesel |
| Air Filter Color: | Black |
| Air Filter Height: | 8 in (203 mm) |
| Air Filter Material: | Non-woven Synthetic |
| Air Filter Outlet Shape: | Round |
| California Restricted: | Not legal for sale or use in California |
| Clamp Material: | Stainless Steel |
| Clamp Style: | Regular |
| Clamps Included: | 3 |
| Estimated HorsePower Gain: | 9.29 HP @ 2950 RPM |
| Horse Power Increase: | 9 HP |
| Intake Pipe Color / Finish: | Black |
| Intake Pipe Material: | Aluminum |
| Product Box Height: | 14.50 in (368 mm) |
| Product Box Length: | 24.10 in (612 mm) |
| Product Box Width: | 15.50 in (394 mm) |
| Product Weight: | 13.80 lb (6.27 kg) |
| Replacement Filter: | RU-5171HBK |
| RPM: | 2950 |
| Weight: | 13.8 lb (6.3 kg) |