Why Create a Wish List?
- Save products for future purchase
- Organize by vehicle or job type
- Share Wish Lists with your friends
5100 Series Shock Absorbers by Bilstein. Due to their larger tires and heightened stance, lifted vehicles place extra demands on a shock absorber‘s damping ability. BILSTEIN B8 5100 shock absorbers monotube design and patented digressive valving is uniquely suited to confront these demands. On or off-road, loaded or unloaded, BILSTEIN B8 5100 shock absorbers instantly react to changing road inputs to maintain a stable, controlled, and comfortable ride.
Features & benefits:
Ride height:
2" - 6"
|
California Residents: Prop 65 WARNING |
| Year range | Make | Model | Sub Model | Truck Cab Style | Drivetrain | Notes |
| 2013-2013 | Dodge | Ram 3500 | ST | Standard Cab | 4WD |
|
| 2013-2013 | Dodge | Ram 3500 | ST | Crew Cab | 4WD |
|
| 2013-2015 | Dodge | Ram 3500 | Lone Star | 4WD |
|
|
| 2013-2017 | Dodge | Ram 3500 | Big Horn | 4WD |
|
|
| 2013-2018 | Dodge | Ram 3500 | Tradesman | Standard Cab | 4WD |
|
| 2013-2018 | Dodge | Ram 3500 | SLT | Standard Cab | 4WD |
|
| 2013-2018 | Dodge | Ram 3500 | SLT | Extended Crew Cab | 4WD |
|
| 2013-2018 | Dodge | Ram 3500 | Laramie | Extended Crew Cab | 4WD |
|
| 2013-2018 | Dodge | Ram 3500 | Tradesman | Crew Cab | 4WD |
|
| 2013-2018 | Dodge | Ram 3500 | SLT | Crew Cab | 4WD |
|
| 2013-2018 | Dodge | Ram 3500 | Laramie | Crew Cab | 4WD |
|
| 2013-2018 | Dodge | Ram 3500 | Laramie Longhorn | 4WD |
|
|
| 2014-2015 | Dodge | Ram 3500 | Laramie Limited | 4WD |
|
|
| 2016-2018 | Dodge | Ram 3500 | Limited | 4WD |
|
|
| 2017-2017 | Dodge | Ram 3500 | Lone Star | 4WD |
|
| Position: | Rear |
| Finish: | Zinc Plated |
| Body Design: | 46mm ID Smooth Body (Non-Coilover) |
| Boot Included: | Black Bellows |
| Collapsed Length (IN): | 18.33 |
| Collapsed Length (MM): | 465.5 |
| Extended Length (IN): | 29.88 |
| Extended Length (MM): | 759 |
| Internal Design: | Monotube |
| Lower Mount Type: | Eye 14.1mm |
| Reservoir: | No |
| Upper Mount Type: | Eye 14.1mm |