Why Create a Wish List?
- Save products for future purchase
- Organize by vehicle or job type
- Share Wish Lists with your friends
Bilstein B8 5160 stock mount remote reservoir shocks are a direct-fit for your lifted truck, Jeep or SUV—no cutting or welding required.
Features and Benefits:
|
California Residents: Prop 65 WARNING |
| Year range | Make | Model | Sub Model | Notes |
| 2018-2019 | Jeep | Wrangler | Unlimited Sport |
|
| 2018-2019 | Jeep | Wrangler | Unlimited Sport S |
|
| 2018-2019 | Jeep | Wrangler | Unlimited Sahara |
|
| 2018-2019 | Jeep | Wrangler | Unlimited Rubicon |
|
| 2018-2019 | Jeep | Wrangler | Unlimited Moab |
|
| 2018-2019 | Jeep | Wrangler | Sport |
|
| 2018-2019 | Jeep | Wrangler | Sport S |
|
| 2018-2019 | Jeep | Wrangler | Rubicon |
|
| 2020-2020 | Jeep | Wrangler | Unlimited Sport |
|
| 2020-2020 | Jeep | Wrangler | Unlimited Sport S |
|
| 2020-2020 | Jeep | Wrangler | Unlimited Sahara |
|
| 2020-2020 | Jeep | Wrangler | Unlimited Rubicon |
|
| 2020-2020 | Jeep | Wrangler | Sport |
|
| 2020-2020 | Jeep | Wrangler | Sport S |
|
| 2020-2020 | Jeep | Wrangler | Rubicon |
|
| Finish: | Zinc Plated |
| Position: | Front Right |
| Billet Reservoir Clamp Included: | Yes |
| Body Design: | Smooth Body (Non-Coilover) |
| Body Diameter (ID): | 46mm |
| Boot Included: | No |
| Collapsed Length (IN): | 17.19 |
| Collapsed Length (MM): | 436.5 |
| Extended Length (IN): | 29.38 |
| Extended Length (MM): | 746.2 |
| Internal Design: | Monotube |
| Lower Mount Type: | Eye 12.8mm |
| Optional Reservoir Clamp: | N/A |
| Reservoir: | Yes |
| Series: | B8 5160 |
| Upper Mount Type: | Eye 12.8mm |