Why Create a Wish List?
- Save products for future purchase
- Organize by vehicle or job type
- Share Wish Lists with your friends
Introducing an all new Rebel Series Dual Center Exit Cat-Back exhaust system for the Jeep Wrangler (JK) with V6-3.6L/3.8L engine. This unique Rebel Series exhaust system is designed with dual center exit tips for an aggressive look. The Tips are 4-1/2" with aFe power plates and constructed out of stainless steel for durability. This performance cat-back exhaust is constructed of 2-1/2" MIG-welded mandrel-bent stainless steel tubing. The smooth curves and increased diameter of this exhaust system helps remove restriction and keeps exhaust gas flowing smoothly for increased horsepower, torque and throttle response. In testing, this cat-back exhaust system added an astounding +9 horsepower and +14 lbs. x ft. of torque as verified by our in house dyno. This exhaust system comes complete with a 22" free-flowing muffler, OE style bayonet hangers, band clamps and all hardware necessary for a hassle-free installation.
Part Features and Benefits
|
California Residents: Prop 65 WARNING |
| Year range | Make | Model | Sub Model | Engine Type | Liter | Truck Bed Size | Truck Cab Style |
| 2016-2018 | Toyota | Tacoma | Limited | V6 | 3.5L | 60.5" | Crew Cab |
| 2016-2018 | Toyota | Tacoma | SR | V6 | 3.5L | 60.5" | Crew Cab |
| 2016-2018 | Toyota | Tacoma | SR5 | V6 | 3.5L | 60.5" | Crew Cab |
| 2016-2018 | Toyota | Tacoma | TRD Off-Road | V6 | 3.5L | 60.5" | Crew Cab |
| 2016-2018 | Toyota | Tacoma | TRD Sport | V6 | 3.5L | 60.5" | Crew Cab |
| 2017-2018 | Toyota | Tacoma | TRD Pro | V6 | 3.5L | 60.5" | Crew Cab |
| Material: | 304 Stainless Steel |
| Clamps Included: | Yes |
| Exhaust Pipe Material: | Stainless Steel |
| Exhaust Type: | Cat-Back |
| Exit Position: | Side |
| Exit Quantity: | Dual |
| Exit Style: | Straight |
| Horse Power Increase: | 9HP |
| Inlet Inside Diamete: | 3" |
| Main Piping Diameter: | 3" |
| Muffler Count: | 1 |
| Pipe Material: | 304 Stainless |
| Sound Level: | Aggressive Sound |
| System Type: | Cat Back |
| Tip Finish: | Black |
| Tip Quantity: | 2 |
| Tip Size: | 3.5" |
| Tubing Diameter: | 3" |
| Warranty: | 2 Years Manufacturer Warranty |