Why Create a Wish List?
- Save products for future purchase
- Organize by vehicle or job type
- Share Wish Lists with your friends
This Mach FORCE Xp exhaust system is constructed of 5" mandrel-bent stainless steel tubing for maximum flow. Smooth transition bends allow for low turbulence, increasing horsepower, torque and lowering EGT's.
Part Features and Benefits
|
California Residents: Prop 65 WARNING |
| Year range | Make | Model | Engine Type | Liter | Notes |
| 2014-2018 | Dodge | Ram 1500 | V6 | 3.0L | This item will only fit vehicles equipped w/ stock dual exhaust system |
| Material: | Stainless Steel |
| Exhaust Type: | DPF-Back |
| Exit Position: | Dual |
| Exit Style: | Straight |
| Inlet Inside Diamete: | 2.5" |
| Outlet Outside Diameter: | 2.5" |
| Tail Pipe Material: | Stainless Steel |
| Tip Size: | 4.5" |
| Tubing Diameter: | 2.5" |
| Warranty: | 2 Years Manufacturer Warranty |