Why Create a Wish List?
- Save products for future purchase
- Organize by vehicle or job type
- Share Wish Lists with your friends
The Large Bore-HD exhaust race pipe is engineered to perform in the most extreme environments. This system is constructed from 4" mandrel bent stainless steel tubing for maximum flow, increased horsepower, increased torque and lower EGT's. Large Bore-HD exhaust race pipes are the perfect combination of performance, fit and value.
Part Features and Benefits
|
California Residents: Prop 65 WARNING |
| Year range | Make | Model | Engine Type | Liter |
| 2007-2010 | Dodge | Ram 2500 | L6 | 6.7L |
| 2007-2010 | Dodge | Ram 3500 | L6 | 6.7L |
| 2011-2012 | Dodge | Ram 2500 | L6 | 6.7L |
| 2011-2012 | Dodge | Ram 3500 | L6 | 6.7L |
| Material: | 409 Stainless Steel |
| Exhaust Type: | Down Pipe-Back |
| Exit Position: | OEM |
| Exit Style: | Turn Out |
| Inlet Inside Diamete: | 4" |
| Outlet Outside Diameter: | 4" |
| Tail Pipe Material: | Stainless Steel |
| Tubing Diameter: | 4" |
| Warranty: | 2 Years Manufacturer Warranty |