Why Create a Wish List?
- Save products for future purchase
- Organize by vehicle or job type
- Share Wish Lists with your friends
Aggressive Sound:
Free-flowing, transverse mufflers are used to absorb high pitch tones producing a powerful sound and unleashing all available horsepower and torque. The mufflers are finished with a high-temp powder-coated black finish and a stamped aFe power logo.
Simple Installation:
This MACH Force-Xp cat-back exhaust system uses factory mounting locations providing stability and a hassle-free installation. Dual 3-1/2" Polished Tips: Finishing off this system are dual 3-1/2" diameter, polished, 304 stainless steel tips. The tips come with a laser-etched aFe power logo for an aggressive style.
Leak-Free Seal:
High quality band clamps are used for a complete 360 degree sealing surface. Brushed 304 SS
Construction:
The performance exhaust system is constructed of 2" mandrel-bent, brushed 304 stainless steel tubing for maximum performance, corrosion resistance and strength eliminating cracking.
Note:
Will NOT fit with Performance Exhaust w/ Exhaust Valves
Part Features and Benefits
|
California Residents: Prop 65 WARNING |
| Year range | Make | Model | Sub Model | Engine Type | Liter |
| 2013-2015 | Porsche | Boxster | |||
| 2016-2016 | Porsche | Boxster | Base | H6 | 2.7L |
| 2016-2016 | Porsche | Boxster | Black Edition | H6 | 2.7L |
| 2016-2016 | Porsche | Boxster | GTS | H6 | 3.4L |
| 2016-2016 | Porsche | Boxster | S | H6 | 3.4L |
| Year range | Make | Model | Sub Model | Engine Type | Liter |
| 2014-2015 | Porsche | Cayman | |||
| 2016-2016 | Porsche | Cayman | Base | H6 | 2.7L |
| 2016-2016 | Porsche | Cayman | Black Edition | H6 | 2.7L |
| 2016-2016 | Porsche | Cayman | GTS | H6 | 3.4L |
| 2016-2016 | Porsche | Cayman | S | H6 | 3.4L |
| Material: | Stainless Steel |
| Exhaust Type: | Cat-Back |
| Exit Position: | Rear |
| Inlet Inside Diamete: | 2" |
| Tail Pipe Material: | Stainless Steel |
| Tip Size: | 3.5" |
| Tubing Diameter: | 2" |
| Warranty: | 2 Years Manufacturer Warranty |