Why Create a Wish List?
- Save products for future purchase
- Organize by vehicle or job type
- Share Wish Lists with your friends
Add more power and sound to your Hellcat or Demon with this MACH Force-Xp cat-back system. Dual 3" mandrel-bent, MIG welded, 304 stainless steel tubing with crossover balance tube keeps exhaust flowing smoothly and evenly for power gains you can feel and hear. Dual stainless steel, high flow mufflers finished in high temp powder coating deliver an aggressive, performance exhaust note. This system features a valve-delete design and includes brackets to retain the factory exhaust motor. Spherical clamps are used to retain the factory tips for a stock appearance. Aggressive Exhaust
Note:
This system does not have valves for improved exhaust flow and sound and utilizes dual stainless steel, high flow mufflers finished in high temp powder coating deliver an aggressive, performance exhaust note while the powder coating finish helps prevent corrosion. Incorporated x-pipe and crossover balance tube: Designed to equalize and evenly distribute exhaust pulses reducing drone, improving sound. 304 Stainless Steel
Construction:
This exhaust system is constructed of 3" mandrel-bent, 304 stainless steel tubing for maximum flow and corrosion resistance. Outlasts and outflows factory exhaust.
Simple, Hassle Free Installation:
This system has been 100% CAD designed to factory tolerances for a direct bolt-on fitment and retains the factory exhaust tips for a stock appearance. Quality stainless steel hardware included for a hassle-free installation.
MIG-Welded:
100% MIG-welded for life long strength and durability. ** aFe part number 49-82010 (sold separately) is required to make this exhaust system compatible with the Dodge Demon.
Part Features and Benefits
|
California Residents: Prop 65 WARNING |
| Year range | Make | Model | Engine Type | Liter | Notes |
| 2015-2019 | Dodge | Challenger | V8 | 6.2L | Does Not Incl. Active Exhaust Valve / Includes Provision For Factory Motor |
| 2015-2019 | Dodge | Challenger | V8 | 6.4L | Does Not Incl. Active Exhaust Valve / Includes Provision For Factory Motor |
| 2015-2019 | Dodge | Challenger | V8 | 6.2L | Retains Factory Exhaust Tips |
| 2015-2019 | Dodge | Challenger | V8 | 6.4L | Retains Factory Exhaust Tips |
| Material: | 304 Stainless |
| CARB EO Number: | Not Required |
| Exhaust Type: | Cat-Back |
| Exit Location: | Split rear |
| Exit Position: | Dual Split Rear |
| Exit Quantity: | Dual |
| Exit Style: | Straight |
| Hanger Included: | Yes |
| Hardware Included: | Yes |
| Horse Power Increase: | 31HP |
| Inlet Inside Diamete: | 3" |
| Inlet Quantity: | Two |
| Main Piping Diameter: | 3" |
| Muffler Body Finish: | Black Coated |
| Muffler Configuration: | Single inlet/Single outlet |
| Muffler Finish: | Black Anodized |
| Muffler Included: | Yes |
| Muffler Material: | 409 stainless steel |
| Muffler Quantity: | Two |
| Muffler Shape: | Oval |
| Muffler Style: | Perforated tube |
| Quantity: | Sold as a kit. |
| Sound Level: | Moderate |
| System Finish: | Natural |
| System Material: | 304 Stainless Steel |
| System Style: | Cat-back |
| Tailpipe Diameter: | 3" |
| Tip Cut: | Mopar OEM |
| Tip Included: | No |
| Tubing Diameter: | 3" |
| Warranty: | 2 Years Manufacturer Warranty |