Why Create a Wish List?
- Save products for future purchase
- Organize by vehicle or job type
- Share Wish Lists with your friends
The Large Bore HD Performance Cat-Back exhaust features 4" 409 stainless steel tubing with smooth curves and increased size to help remove restriction and keeps exhaust gasses flowing smoothly. The OE style band-clamps and bayonet style hangers make sure this system installs c leanly and easily. You will see increased performance and lower EGTs from this system. This system does not come with a tip.
Part Features and Benefits
|
California Residents: Prop 65 WARNING |
| Year range | Make | Model | Sub Model | Engine Type | Liter | Truck Bed Size | Truck Cab Style |
| 2003-2003 | Dodge | Ram 2500 | SLT | L6 | 5.9L | 75.9" | Standard Cab |
| 2003-2003 | Dodge | Ram 2500 | SLT | L6 | 5.9L | 97.9" | Crew Cab |
| 2003-2003 | Dodge | Ram 2500 | SLT | L6 | 5.9L | 97.9" | Standard Cab |
| 2003-2003 | Dodge | Ram 2500 | ST | L6 | 5.9L | 75.9" | Crew Cab |
| 2003-2003 | Dodge | Ram 2500 | ST | L6 | 5.9L | 75.9" | Standard Cab |
| 2003-2003 | Dodge | Ram 2500 | ST | L6 | 5.9L | 97.9" | Crew Cab |
| 2003-2003 | Dodge | Ram 2500 | ST | L6 | 5.9L | 97.9" | Standard Cab |
| 2003-2003 | Dodge | Ram 2500 | SLT | L6 | 5.9L | 75.9" | Crew Cab |
| 2003-2003 | Dodge | Ram 3500 | L6 | 5.9L | 75.9" | Crew Cab | |
| 2003-2003 | Dodge | Ram 3500 | L6 | 5.9L | 75.9" | Standard Cab | |
| 2003-2003 | Dodge | Ram 3500 | L6 | 5.9L | 97.9" | Crew Cab | |
| 2003-2003 | Dodge | Ram 3500 | L6 | 5.9L | 97.9" | Standard Cab | |
| 2004-2004 | Dodge | Ram 3500 | L6 | 5.9L | 97.9" | Standard Cab | |
| 2004-2004 | Dodge | Ram 3500 | L6 | 5.9L | 97.9" | Crew Cab | |
| 2004-2004 | Dodge | Ram 3500 | L6 | 5.9L | 75.9" | Standard Cab | |
| 2004-2004 | Dodge | Ram 3500 | L6 | 5.9L | 75.9" | Crew Cab | |
| 2004-2004 | Dodge | Ram 2500 | L6 | 5.9L | 97.9" | Standard Cab | |
| 2004-2004 | Dodge | Ram 2500 | L6 | 5.9L | 97.9" | Crew Cab | |
| 2004-2004 | Dodge | Ram 2500 | L6 | 5.9L | 75.9" | Standard Cab | |
| 2004-2004 | Dodge | Ram 2500 | L6 | 5.9L | 75.9" | Crew Cab |
| Material: | Stainless Steel |
| Exhaust Type: | Cat-Back |
| Exit Position: | Single Rear |
| Exit Style: | Straight |
| Inlet Inside Diamete: | 4" |
| Outlet Outside Diameter: | 4" |
| Tail Pipe Material: | Stainless Steel |
| Tubing Diameter: | 4" |
| Warranty: | 2 Years Manufacturer Warranty |