Why Create a Wish List?
- Save products for future purchase
- Organize by vehicle or job type
- Share Wish Lists with your friends
The Scorpion Aluminized Hi-Tuck "Rock Basher" (RB) Cat-Back Exhaust System is constructed of 2-1/2" mandrel-bent aluminized steel tubing. The smooth curves and increased diameter of this exhaust system helps remove restriction and keeps exhaust gas flowing smoothly for increased horsepower, torque and throttle response. This exhaust system also comes complete with a 18" length chambered muffler, OE style bayonet hangers, band clamps and all hardware necessary for a hassle-free installation.
Part Features and Benefits
|
California Residents: Prop 65 WARNING |
| Year range | Make | Model | Sub Model | Engine Type | Liter |
| 2007-2010 | Jeep | Wrangler | X | V6 | 3.8L |
| 2007-2011 | Jeep | Wrangler | Rubicon | V6 | 3.8L |
| 2007-2011 | Jeep | Wrangler | Sahara | V6 | 3.8L |
| 2009-2009 | Jeep | Wrangler | X-S | V6 | 3.8L |
| 2010-2011 | Jeep | Wrangler | Sport | V6 | 3.8L |
| 2011-2011 | Jeep | Wrangler | 70th Anniversary | V6 | 3.8L |
| 2012-2017 | Jeep | Wrangler | Rubicon | V6 | 3.6L |
| 2012-2017 | Jeep | Wrangler | Sahara | V6 | 3.6L |
| 2012-2017 | Jeep | Wrangler | Sport | V6 | 3.6L |
| 2016-2016 | Jeep | Wrangler | 75th Anniversary | V6 | 3.6L |
| 2016-2016 | Jeep | Wrangler | Sport S | V6 | 3.6L |
| 2018-2018 | Jeep | Wrangler JK | Rubicon | V6 | 3.6L |
| 2018-2018 | Jeep | Wrangler JK | Sahara | V6 | 3.6L |
| 2018-2018 | Jeep | Wrangler JK | Sport | V6 | 3.6L |
| Material: | Aluminized Steel |
| Exhaust Type: | Cat-Back |
| Exit Position: | OEM |
| Exit Style: | Straight |
| Inlet Inside Diamete: | 2.5" |
| Outlet Outside Diameter: | 2.5" |
| Tail Pipe Material: | Aluminized Steel |
| Tip Size: | 2.5" |
| Tubing Diameter: | 2.5" |
| Warranty: | 2 Years Manufacturer Warranty |