Why Create a Wish List?
- Save products for future purchase
- Organize by vehicle or job type
- Share Wish Lists with your friends
The new ATLAS exhaust was engineered to perform in the most extreme environments. Constructed from mandrel bent aluminized steel tubing for increased exhaust velocity, these systems are designed to maximize horsepower and torque gains, while lowering EGTs. The 2-piece tailpipe and bayonet style hangers provide a hassle-free installation. To provide a leak-free seal, OE style band clamps are included to offer an improved seal.
Part Features and Benefits
|
California Residents: Prop 65 WARNING |
| Year range | Make | Model | Engine Type | Liter | Fuel | Aspiration |
| 2003-2004 | Dodge | Ram 2500 | L6 | 5.9L | DIESEL | Turbocharged |
| 2003-2004 | Dodge | Ram 3500 | L6 | 5.9L | DIESEL | Turbocharged |
| Material: | Aluminized Steel |
| Exhaust Type: | Turbo-Back |
| Exit Position: | Rear Side |
| Exit Style: | Turn Out |
| Inlet Inside Diamete: | 5" |
| Outlet Outside Diameter: | 5" |
| Tail Pipe Material: | Aluminized Steel |
| Tubing Diameter: | 5" |
| Warranty: | 2 Years Manufacturer Warranty |