Why Create a Wish List?
- Save products for future purchase
- Organize by vehicle or job type
- Share Wish Lists with your friends
Interested in a new exhaust system? Check out the ATLAS DPF-Back exhaust system by aFe. This system is constructed from 5 in. mandrel-bent aluminized steel tubing. Smooth transition bends allow for low turbulence, increasing horsepower, torque and lowering EGTs. Uses high quality band clamps and OE-style bayonet hangers. This unit uses all factory mounting locations to provide a quick, hassle-free installation. ATLAS exhaust systems are the perfect combination of performance, fit and value. All aFe exhaust systems are engineered and manufactured in out Corona, California manufacturing facility.
Part Features and Benefits
|
California Residents: Prop 65 WARNING |
| Year range | Make | Model | Engine Type | Liter |
| 2007-2010 | Dodge | Ram 2500 | L6 | 6.7L |
| 2007-2010 | Dodge | Ram 3500 | L6 | 6.7L |
| 2011-2012 | Dodge | Ram 2500 | L6 | 6.7L |
| 2011-2012 | Dodge | Ram 3500 | L6 | 6.7L |
| Material: | Aluminized Steel |
| Exhaust Type: | DPF-Back |
| Exit Position: | Single Rear |
| Exit Style: | Straight |
| Inlet Inside Diamete: | 5" |
| Outlet Outside Diameter: | 5" |
| Tail Pipe Material: | Aluminized Steel |
| Tubing Diameter: | 5" |
| Warranty: | 2 Years Manufacturer Warranty |